Çok sayıda spekülasyondan sonra Koreli otomobil üreticisi Hyundai nihayetinde bu hafta ilk seri üretilen elektrikli otobüs satışını tamamladı. Buna Elec City deniyor. Hyundai’ye göre, 256kWh’lik bir pil sayesinde, 180 mil’lik bir menzile sahip. Yonhap haber ajansından bir haberde, otobüsün bir saatten fazla süre içinde tamamen tahsilat yapılacağı belirtiliyor. Şirket, 2018 yılında otobüsü başlatmayı planlıyor.

Hyundai için söylenilenin iki katı fazla olsa da, Amerikalı üretici Proterra’nın en yeni otobüsü olan Catalyst E2’nin 660 kWh kapasitesinden çok uzak. Catalyst E2, tek bir şarjla 350 mil cadde sürüşüne neden oluyor ve muhtemelen karayolunda karışık sürüş yapıyor. Artı Proterra’nın yeni otobüsü 2017’de yola çıkacak.

Hyundai’nin otobüsünü Kuzey Amerika’ya getirip getirmeyeceği belli değil, aksi takdirde Proterra tek rekabet olmayacaktı. Çinli üretici BYD, California’da otobüs sattı. Kanadalı şirket GreenPower’ın da küçük bir dayanak noktası var. Tesla CEO’su Elon Musk, fikirle flört etse bile, Los Angeles’ta tünel açmaya çalışırken projenin beklemede kaldığı anlaşılıyor. Elektrik otobüsleri de daha iyi ve daha ucuza gelirken, evlat edinme oranları da artabilir. Erken gidişlerinde mazot muadillerinin yaklaşık iki katı kadar pahalı olmasına rağmen, Columbia Üniversitesi’nden yapılan son bir araştırma, şehirleri uzun mesafe boyunca para tasarruf edebileceklerini tahmin ediyor.

Hyundai, diğer birçok otomobil üreticisi gibi, son yıllarda yaptığı elektrikli (ve hidrojen) araç sayısını yavaş yavaş artırıyor. En göze çarpan teklifi, Hyundai’nin üç farklı tiple sattığı bir araç olan Ioniq’dir: hibrid, plug-in hibrid ve all-electric. Şirket, 2018’de uzun menzilli bir elektrikli taşıtın geleceğine söz verdi.

Etiket Etiketler:,


FlashOyunum.Com
Hızlı ve ücretsiz bir Web tarayıcısı edinin
  • Son Yorumlar Son Yorumlar

  • Etiketler Etiketler