Bugüne dek daha çok muhteşem doğa manzarası, bakir bitki örtüsü ve eski çağlardan kalan köyleriyle bilinen Çin’in Guizhou bölgesinde etkileyici bir değişim yaşanıyor. Çinli mühendisler sözü edilen bölgede bulunan Pingtang’a tam 500 metre çapında çok büyük bir teleskop inşa ediyor.

Kısaca FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) olarak adlandırılan bu çok büyük teleskobun inşası için Guizhou’nun yeğleme sebebi de esasında tam da bu eşi benzeri olmayan manzarası. Çünkü FAST’ın içinde yer alacağı vadinin hususi konumu onun manyetik bozulmalardan da korunmasını sağlıyor. Yapının altında zemin de hem sağlamlığı hem de suyu etkili bir şekilde emmesi vasıtası ile teleskop için en uygun bir alan yaratıyor.

Bu sene içerisinde tamamlanması beklenen FAST, dünyanın en büyük tek diyaframlı radyo teleskobu olacak. Teleskobun büyüklüğü ve hususi yapısı, bilim insanlarının evrene dair daha önce hiçbir teleskobun göremediği derinliklere dair mühim veriler elde etmelerine imkân sağlayacak.FlashOyunum.Com
Hızlı ve ücretsiz bir Web tarayıcısı edinin
  • Son Yorumlar Son Yorumlar

  • Etiketler Etiketler